Vítejte

A bit halftone tinted.

středa 17. května 2006

ICQ a IRC v Linuxu? Jedině textové...

Moje cesta k textovému ICQ v Linuxu byla asi nejdelší. Vyzkoušel jsem opravdu kvanta klientů a žádný mi nevyhovoval/nevyhovuje na 100%. Nakonec jsem narazil na jeden, u kterého jsem zůstal i přes jeho nedostatky.


Začnu IRCčkem

IRC klient byla první věc, kterou jsem spustil po prvním nainstalování Linuxu. Přes něj jsem v různých #channelech otravoval zkušenější uživatele a pokoušel se dostat z nich radu. Klient, kterého jsem jako prvního spustil, byl XChat. Je to asi nejznámější X klient pro Linux. Mě ale už od počátků práce v Linuxu fascinovala konzole a textové aplikace, takže jsem se hned ptal po alternativách. Irssi Zjistil jsem, že je hodně populární klient Irssi a tím vlastně celé mé pátrání i skončilo. Přechod byl sice delší (trošku jsem se bál, protože jsem nevěděl, jak to pořádně ovládat, ale jakmile jsem si našel čas a naučil se základní klávesové zkratky, příkazy a našel si pořádné theme, Xchat jsem už nepoužíval, protože Irssi splnilo všechny mé požadavky. Velkou výhodou tohoto klienta je možnost používání různých skriptů, které výrazně rozšiřují funkce o různé vychytávky. Jednu z nich popíšu v části o ICQ.Irssi: No a takhle to celé vypadá u mě… Nahoře v zeleném pruhu je topic a dole statusbary pro zobrazování aktivních kanálů, počtu učivatelů, času atd.

zde je pak tento obrazek v plne velikosti. Na něm si můžete všimnout, jaké věci jsou neustéle k vidění na #linux.cz. Nic než Linux. A teď, moje cesta k

ICQ

Tady to už bylo horší. Nejdříve jsem zkusil většinu Xových klientů, počínaje Licq (který je asi nejvychytanější ze všech, protože podporuje nastavení kódování pro každého uživatele v contact listu zvlášť a podporuje také transfery souborů), přes SIM, až po GAIM (u kterého jsem zůstal dlooouho, i přes jeho nedostatek – ve verzi 1.1.2 ještě neumožňoval transfery souboru přes ICQ, i když od verze 2.0 už to prý umí. Ale nemám to ověřeno). CenterICQ Při zkoušení konzolových klientů, jsem jako po prvním sáhnul po CenterICQ. Je to výborný klient, ve kterém se ale trošku sníží ovladatelnost při komunikaci s více lidmi najednou. To pak člověk mačká při vyskakování z komunikačních oken jak blázen. Naopak jeho velkou předností je integrovanaá čtečka RSS. Nebýt diskuze pod jedním článkem o cicq na ABCLinuxu, který mi rozšířil obzory co se textových ICQ klientů týče, tak jsem dodnes zůstal u CenterICQ s tím, že žádný jiný textový klient neexistuje.

YSM

Jako dalšího jsem vyzkoušel YSM a.k.a. You Sick Me, což má být ironický název, který si vymyslel autor, když ho I Seek You štvalo a nikoho nenašel. Už z názvu je vidět, že se bude jednat o takový vtipný, neseriózní klient. Celý contact list se promění v Kingdom (království) a jednotlivé kontakty jsou vašimi otroky (slaves). Takže se na obrazovce objeví například: A Slave #123456789, called FooBar changed his mood to NA atd. Ze začátku se mi to zdálo osvěžující a zajímavé, ale pak mě to začalo nudit a nakonec prudit. Btw celé se to ovládá z příkazového řádku podobně jako IRC klienti. Jedinou výhodou tohoto klientu je podpora transferu souboru. Velkým mínusem je nepřehlednost v diskuzích a občasné “divnosti” v chování (teď už ale nevím jaké). mICQ Alternativou k YSM je mICQ (nebo naopak?), což je to samé, ale se seriozními hláškami. Tento klient mě také moc neoslovil, ale zkoušel jsem ho integrovat do Irssi, což jde jednoduše nastavit jedním řádkem v konfiguračním souboru Irssi. Jenže tohle řešení takě nfungovalo moc dobře, tak jsem zkusil poslední variantu, a to: Bitlbee

Bitlbee je taková zvláštní věc. Funguje jako taková mezibrána (server), která komunikuje s ICQ bránou a vámi, jako uživatelem, který se na Bitlbee server připojuje pomocí IRC klienta. Bitlbee server potom převádí známé příkazy z IRC na příkazy pro Oscar (ICQ) protokol. Takže v libovolném IRC klientu se můžete připojit na některý z veřejných, nebo vlastní lokální Bitlbee server a komunikovat s kontakty z ICQ (a dalších jiných podporovaných protkoloů, mezi kterými je i Jabber) tak, jako by to byli uživatelé připojení do IRC sítě. Dá se tak využívat výhod výborného IRC klienta a ICQ. Do Irssi mám například nahraný skript, který mi při napsání měho jména v jakémkoliv channelu, zobrazí na ploše pomocí malého prográmku “osd_cat” nick uživatele, co mi píše a z jakého channelu. Tzn., že když mi někdo napíše z #linux.cz nebo z ICQ, tak se mi objeví #linux.cz: Foo, resp. icq: Bar. A takovýchto vychytávek je hodně, stačí jen zapátrat ve skriptech pro Irssi (a že jich není málo). Bitlbee má zatím ale 2 velké nedostatky: – neumožňuje transfery souborů a – nepodporuje u protokolu Oscar (ICQ) jiné kódování, než UTF-8. To ale zatím skoro nikdo nepoužívá (na Windows má skoro každý CP-1250). Na obou problémech se ale pracuje a já u tohoto klienta zůstanu. Komunikace ve stylu IRC mi totiž vyhovuje a navíc mám pohromadě jak IRC, tak i ICQ a Jabber… a textově = malé paměťové nároky, vysoká rychlost a čistota samotného textu :)

Žádné komentáře:

Okomentovat