Vítejte

A bit halftone tinted.

pondělí 15. května 2006

Adom, pořádné RPG.

Náhodou jsem na #linux.cz zahlédl pár divných příspěvků. Dva uživatelé se tam bavili ve stylu: (přeloženo z angličtiny) "[dosad_nick] zasáhl [dosad_druhy_nick]. [druhy_nick] silně krvácí." Po několika větách v podobném duchu napsal někdo další: "Vy už toho Adoma nehrajte..."


A můj osud byl tímto zpečetěn. Bylo mi celkem jasné, že se bude jednat o správné textové RPG (správně o roguelike game. Jakožto zvědavec největší, fanda do tohoto typu her a toho času s náladou na takovouto záležitost, jsem vygooglil oficiální stránku. Na ní jsem se dozvěděl, že ADOM je vlastně zkratka pro Ancient Domains of Mystery. Hra zabírá 1MB, je ve verzích pro Linux, Windows i DOS a OS/2. Rozbalil jsem, spustil a začal zkoušet. Je hodně podobná známému Nethacku, ale mě se už od prvního pohledu líbil více Adom. (Viz screenshot)

Nechal jsem na osudu, ať mi vybere rasu i povolání, protože ze začátku se mi nechtělo v tom tak moc rýpat. Už ani nevím co mi to vybral, ale můj "hrdina" zemřel roztrhán na cucky smečkou vlků asi 5 minut po startu hry.

"No nic", řekl jsem si a zkusil to znova. Tentokrát už jsem si postavu vypiplal sám. Byl to Human/Assassin. Přečetl jsem si ve FAQ na ofic. stránce, že je dobré jít se vybavit do první vesnice na konci cesty. Tam jsem nakoupil jídlo abych nezemřel hlady a vydal jsem se do nedaleké jeskyně. Po pár bojích jsem zemřel na otravu jedem po uštknutí nějakým hadem.

Začínám být podrážděný.

Dobrá, znova a lépe. Po radě od jednoho z Adomistů na #linux.cz jsem si vybral Grey Elf/Wizard. Prý pro začátek jedna z jednodušších kombinací. Zemřel jsem po 1 minutě. Utopil jsem se v "kaluži". Můj hrdina totiž neuměl plavat a tak nepřebrodil ani 3 políčka označené jako voda. Já se přece nevzdám - podruhé Grey Elf/Wizard. Zemřel jsem po útoku goblina v téže jeskyni jako s tím Assassinem.

Ok, to se stává. Nebo né? (KUA!). Zkusil jsem to ještě jednou s Wizardem, ale zase jsem zemřel takhle brzy. Tak, jakmile tohle dopíšu, tak zkusím Fightera. S tím by to mělo být trošku jednodušší. Doufám, že se dostanu trošku dál :). Ještě bych měl zdůraznit, že save nefunguje tak, jak je obvyklé v jiných hrách. Tady, když zemře hrdina, zemřou s ním i vaše savy. Ale já vytrvám. Na takovýchto hrách jsem vyrůstal (Dračí Doupě, AD&D, Stín Meče, Shadowrun...), takže mě to strašně baví a jednou ze mě vyroste "mighty killah".UPDATE (Po necelem půl roce): Adom nééé... je to závislost. A je to taky strašně těžké. Myslím, že na vyšší level než 6 jsem se nedostal. Už to nehraju, protože jsem se strašně rozčiloval když mě pořád kdeco zabíjelo a neměl jsem s tím takovou trpělivost. Btw - nemožnost ukádání pozice se dá obejít zálohováním kofiguračních souborů v ~/.adom.data (nevím kde to je na Windows).

Farewell ADOM!

Žádné komentáře:

Okomentovat