Ano, kompletně jsem zrušil hlavní partition s Linuxem, naformátoval na NTFS a nainstaloval "proklaté" Windows XP. Po úspěšné instalaci jsem si nainstaloval ext2/3 driver, reiserfs čtečku a přesunul si všechny potřebné data na windowsí partition. Linuxové oddíly jsem pak spojil a naformátoval na NTFS. (Měl jsem zvláštní oddíly pro /usr, /home, /var).
Zvláštní oddíl pro %USERNAME% ve Windows XP
Ačkoliv se to nezdá, dají se celkem slušně zúročit poznatky z Unixu i ve Windows...
Například se lehce dá celý diskový oddíl namapovat jako uživatelský adresář v C:\Documents and Settings\%USERNAME%.
Na něj se pak ukládají veškeré uživatelské soubory (nastavení programů), takže při reinstalaci systému (nedělám si naděje, že by žádná nebyla potřeba) zůstane například zachována všechna pošta a nastavení Thunderbirdu apod. Navíc se dá konečně využívat i složky My Pictures, My Music a My Video bez obav o případnou ztrátu dat při reinstalaci (formátu).
Takže ve výsledku máme takový "Windows /home" na zvláštním oddíle, stejně jako je to nejlepší řešení i na Linuxu.
Zkoušel jsem také namapovat na určitou partition celé Documents and Settings, ale to nejde.
Jak na to?
- 1. Reboot do Safe Mode a přihlásit se jako administrátor.
- 2. Přejmenovat složku "C:\Documents and Settings\Jmeno" na cokoliv jiného. (Pozor, oddíl se systémem, v našem případě C:\, musí být naformátován na NTFS)
- 3. Nakopírovat všechny soubory z právě přejmenovaného adresáře do rootu disku, který chceme tímto způsobem používat!!
- 4. Control Panel -> Administrative Tools -> Computer Management -> Disk Management.
- 5. Prvým klikem na zvolenou partition vybrat "Change Drive Letter and Paths..."
- 6. Kliknout na "Add..." a vytvořit složku s původním jménem uživatele (čili na to jméno které jsme přejmenovali) "OK", "OK".
- Teď už by mělo být vše v pořádku a stačí jen reboot, přihlásit se jako náš uživatel a zkotrolovat, jestli se nové věci v našem "home" kopírují na zvolený oddíl. (Ten je namapován jak na ten uživatelský adresář, tak má pořád přiřazeno i své písmenko (v mém případě F:\)). Pokud je vše v pořádku, můžeme smazat přejmenovaný adresář v Documents and Settings.
Multiple Desktops
Další věc, která je velmi návyková, je mít více virtuálních ploch, které jsou běžné snad u každého linuxového okenního manažeru.Existuje program VirtuaWin, který tuto funkcionalitu do Windows přidá a chvíli jsem ji používal, ale zjistil jsem, že Nvidia nView Desktop Manager (standardně instalován s ovladači grafické karty) tohle umí také a zvládá i posílat aplikace na určený desktop, což ve VirtuaWin chybí.
Nepracovat jako Administrátor
Pro zvýšení bezpečnosti jsem také po vzoru Unixu vytvořil nový uživatelský účet s administrátorskými právy, svůj standardní účet jsem převedl na účet s omezenými právy:Control Panel -> User Accounts -> Change Account Type -> Limited account
a teď, když potřebuji udělat nějaký zásah do systému (instalace softwaru apod.), na příslušné aplikaci jen zvolím pravým tlačítkem z menu položku "Run As..." a spustím ji jako Administrátor (Samozřejmě je to zaheslovaný účet).
Ve výsledku je práce v systému podobná jako v Linuxu.
Třešnička na dortu: Cygwin
Nakonec jsem ješte nainstaloval Cygwin, takže teď mám k dispozici Bash a další užitečné unixové utilitky (ls, grep, wget, ssh) atd.Samozřejmostí bylo hned po nainstalování systému udělat základní kroky: nainstalovat Antivir a spustit firewall. Ale to je u Windows prokaždého jistě rutina.
pekne a uzitecne tipy. je fakt, ze kdyz s win clovek delsi dobu nepracuje, tak zapomene, ze linuxovy standard nemaji vsude :)
OdpovědětVymazat