Vítejte

A bit halftone tinted.

středa 19. listopadu 2008

3Bohemians 3D Workshop

Mám za sebou první den dvoudenního workshopu s Isaacem Kerlowem, pořádaný firmou Bohemian multimedia. K celé akci jsem přišel jako slepý k houslím, když mě na ni týden předem upozornili lidé z práce, ale po tomhle dnu si myslím, že to stojí za ty dva dny bez práce :)

Isaac Kerlow je ostřílený veterán, co se 3D animace týče. 10 let vyučoval na Pratt University v New Yorku a pak pracoval jako director v Disney. Pochází z Mexico City, mluví anglicky s patřičným mexikánským přízvukem, tvrdí o sobě, že je anti-disney person (k čemuž řekl, že to proto, že když šel do Disney, tak neměl rád mainstream) a přednášku prokládá fórky… Takže docela zábavný den, kde jsem se například dozvěděl, jak se má správně po pixarovsku, nebo po disneyovsku vyprávět příběh.

A jobovka na závěr – průměrný vyhrazený čas pro animátora (u Pixaru) na 40 framů animace (necelé 2 vteřiny) je jeden týden (40 hodin?). Takže animátor má dost času popřemýšlet o animaci, pak něco zkusit, pokecat o tom s kámošema, pak to upravit, popřemýšlet o tom, zkusit něco jiného, rozhodnout se co je lepší, nakonec to dodělat super perfektně tip ťop a v klídku to v pátek odevzdat… No a pak kde vězí úspěch pixarovských filmů :)


Den 2.

Také zajímavé povídání – tentokrát přímo o jeho celovečerním filmu, který režíroval, ale bohužel producentovi došly peníze, takže nikdy nebyl dokončen. Ukazoval a popisoval nám celou produkci – od storyboardů a scénáře až po testy animací jednotlivých charakterů a zkoušky vizuálního stylu… Na závěr nám pustil pár známých krátkých filmů a rozebral je z hlediska vyprávění příběhu. Mimochodem, stojí za to vygooglit a shlédnout “The Gentleman's Duel” od Blur studia a nebo novinku od Pixaru – “Presto

3D Masterclass

Nakonec jsem se dostal i na tento workshop, který vede Kyle Balda z Pixaru. Kyle je animátor charakterů, který říká, že v Maye zná jen pár tlačítek – v podstatě to, co potřebuje pro animování – a zbytek ho nezajímá a je prý rád, že to ani nezná. To se někdo má, když může 15 let jen animovat a neřešit technické problémy. :)

Na otázku “Jakou známou postavu v některém z filmů animoval” diplomaticky odpověděl, že v Pixaru se animuje tím způsobem, že někdo je dobr7 animátor obličejů a výrazů ve tvářích, někdo umí perfektně bojové scény někdo zase něco jiného atd, takže každý dělá to, v čem je vynikající plus “drbky” navíc. Žeby i tady tkvěl ůspěch Pixaru? :)

Den 1.

Kyle povídal o konkrétních animačních postupech – začal cyklickou chůzí, kterou i následně demonstroval přímo v Maye, což mělo za následek moje neskonalé nadšení a okoukání jedné skvělé funkce, kterou jsem hledal nehorázně dlouho (tááák a 6000 Kč je utraceno užitečně :D). Dál rozebíral herectví v animování charakterů a u té příležitosti pustil Chaplina a Petera Sellerse jako ukázkové příklady, což mělo za následek výbuchy smíchu.

Den 2.

Dnes se brala obličejová animace a vyjádření emocí, včetně technických ukázek. Například kolik a jakých kontrolerů je v obličeji třeba k vyjádření všech emocí a jiné podobné technické detaily, které mě zase neskonale potěsily. Pohovořil i o střizích (tak aby nebyly násilné na oči) a jejich vztahu k animaci, o layoutu scén a jejich významu. V průběhu lekcí ještě rozhýbal cartoonovou krávu a ukázal tvorbu reklamy pro nějakou britskou televizi…

Coto?? Už je konec? Aha… 17:05…

…ták a mám ty 4 dny, od rána do večera soukání informací do mé nepoddajné hlavy, za sebou a jsem patřičně namotivovaný na tvorbu svého prvního animovaného celovečeráku :)

A žeby ještě poslední jobovka na závěr? Prdlajz, Kyle zas tak sdílný nebyl…

1 komentář: