Vítejte

A bit halftone tinted.

úterý 16. března 2010

Aperture 3

Přišel čas na serióznější článek, tak proč nenapsat trochu o Aperture 3?
Používám ho teď docela často a konečeně se mi daří nedestruktivně upravovat postupně většinu fotek v RAWu, které se mi válely na disku.

  • Verze se vytvářejí z originálů jednoduše, bez neduplikování snímku na disku. Pouze do XML ukládají nastavení úprav a tudíž šetří místo.
  • Smart alba fungují úžasně a třízení fotek a jejich verzí je brnkačka. Například automatický výběr všech fotek s hodnocením 3 hvězdy a zároveň obsahující libovolný keyword. Jde tak udělat různé verze fotek pro různé účely a ty pak mít seřazené ve zvláštních albech.
  • Synchronizace s Flickrem je sice tak na 80%, ale snad ji brzo chlapci v jabku dodělaj.
  • Faces fungují podle očekávání a Places taky. Bohužel ale není v Canonu 40D GPS modul, takže místa pořízení snímků mám jen z iPhonu. Kǎdopádně zapíchá to do mapy špendlíky a podle nich se dají zobrazovat fotky pouze z dané oblasti, nebo je spojovat do tras. Skvělé na zaznamenání cestování, akorát musím pořídit nějaké udělátko na toho kanóna.
  • Poslední mazečinka jsou Books. Libovolný výběr fotek jde jednoduše naplcat do předpřipravených layoutů knížek (moc pěkných) a ty pak otitulkovat, přidat mapy s trasama, vytisknout, vyexportovat do PDF a nebo dokonce objednat přes net. Objednávat jsem zatím nezkoušel, takže nevím kde se to tiskne a za kolik a jestli to vůbec jde objednat do ČR, ale vypadá to úplně luxusně. Dokonce s hardcoverem a 100 stran.


No nic, rači si du hrát. Kdo nemá, doporučuju zkusit trial přímo u Applu. Třeba než uplyne těch 30 dní, tak už budete mít doma krabicovou verzi, stejně jako já ;)

Žádné komentáře:

Okomentovat